» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Dlaczego poluje na dziki

Zwierzyna: Dzik», Dzik»

utworzony: 2012/04/29 19:25

Moim zasadniczym w徠kiem do dyskusji, wypowiedzi i relacji by這by pytanie do my郵iwego,chc帷ego wzi望 udzia na forum tego w徠ku, dlaczego poluje na dziki w rozumieniu, 瞠 wyr騜nia On takie polowanie ze szczeg鏊nym upodobaniem spo鈔鏚 innych polowa. Zatem, wychodz帷 na przeciw sugestii redakcji, znajd幟y si w tej dyskusji i w racjach uprawiania tego rodzaju 這wiectwa.  Zobaczymy, co z tego nam wyniknie - zapraszam !

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/30 02:45

Witam koleg!Dlaczego polujemy na dziki?Je瞠li chodzi o gatunek,to jest ostatnim 這wnym gatunkiem czarnego zwierz璚ia,mo瞠my polowa na nie ca造 rok,wchodz tu r闚nie aspekty finansowe,dziki powoduj najwi瘯sze szkody w uprawach rolnych,nast瘼ny aspekt,kt鏎y co prawda nie wyst瘼uje na terenie ca貫go kraju,aczkolwiek mojego regionu dotyczy, to nadmierne rozmna瘸nie w ostatnich latach,kt鏎e trwa przez ca造 rok i loszki pszelatkowe prowadz po 3-4 warchlaki,jedyny gatunek grubej zwierzyny,na kt鏎y mo積a polowa noc.To tak troch naukowo:)a prywatnie,poluj na dziki,bo ka盥e polowanie to jaka przygoda szczeg鏊nie dlatego,瞠 poluj z podchodu, aczkolwiek wol jelenie,a szczegulnie z podchodu,gdzie byle szmer je p這szy,ale na dziki jak ju wspomnia貫m mo瞠my polowa ca造 rok.Przy polowaniu na dzika jest du瘸 dawka adrenaliny,bo zaatakowa mo瞠 nie tylko ranny,do鈍iadczy貫m tego w zesz造m sezonie na w豉snej sk鏎ze i indywidualnie i podczas podk豉dania ps闚 na zbior闚kach.Darz B鏎

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/30 19:17

I ja te witam serdecznie Koleg i dzi瘯uj za podj璚ie tego w徠ku, tym bardziej, 瞠 z uwagi na specyficzne zaj璚ie Kolegi w polowaniach, mo瞠 Kolega wnie嗆 na forum "poluje", gdzie temat jest najcz窷ciej prezentowany wiele ciekawych spostrze瞠 z uwagi na jedyn niebezpieczn specyfik takich polowa. Wprowadzaj帷 ten ciekawy w徠ek dyskusji nie ukrywa貫m, 瞠 liczy貫m troch na profesjonalist闚 czynnego 這wiectwa o takich upodobaniach. Nie da si ukry, 瞠 jest to my郵istwo bardzo ciekawe, trudne i niebezpieczne, i wymagaj帷e wiedzy. Nawi您uj帷 do udanego przez Koleg podj璚ia tematu mojego w徠ku, prosi豚ym o dalsze rozwini璚ie swojego postu do pouczaj帷ego opisu sposobu takiego polowania, opisu okoliczno軼i i przebiegu zdarze, kt鏎e kolega przywo逝je. Chodzi o to wszystko, co mo瞠 by ciekawe, co mo瞠 uczy i ostrzega przed trudnymi do przewidzenia niebezpiecze雟twami w takich polowaniach. czego si nie wyczyta w podr璚znikach. A wi璚, kr鏒ki opis sytuacj - dbaj帷 o ciekawe szczeg馧y opisu zdarzenia, kt鏎e mog uczy innych adept闚 tej sztuki 這wienia. Pozdrawiam i Darz b鏎 !

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/01 13:24

Kolego Menrod,z ch璚i opisa豚ym wszystkie ciekawe a zarazem niebezpieczne spotkania z dzikami,a troch ich by這,ale opisze tylko ten po kt鏎ym zacz掖em ba si dzik闚 na powa積ie.
Podk豉daniem na polowaniach zajmuj si ju od 17 lat,tak na powa積ie z dobrze wyszkolonymi psami i typowo komercyjnie od 6,rocznie podk豉dam na 30-40 zbior闚kach i tak od 3ch lat zauwa篡貫m z kolegami podk豉daczami,瞠 dziki zmieniaj swoje zachowanie i nie chc ju tak ch皻nie ucieka,tylko atakuj.moje psy ratowa造 mnie wielokrotnie z opresji,co ko鎍zy這 si zazwyczaj szyciem,przekona貫m si,瞠 mo積a pobi rekord 鈍iata w sprincie maj帷 na nogach gumowce:)Od 3ech lat nie podk豉dam w ko豉ch kt鏎e nie pozwalaj nosi broni w miotach.A w tym roku 4go stycznia podk豉da貫m w kole z kt鏎ym wsp馧pracuj najd逝瞠j,na 4ro dniowym polowaniu,polowanie sz這 idealnie zwierza du穎,psy pracowa造 idealnie a co by這 do przewidzenia trafi si miot w kt鏎ym musia貫m wykorzysta ca陰 z豉je.Przez radio pad這 has這 rusza,ja pu軼i貫m psy,za豉dowa貫m dubelt闚k i ruszy貫m,go鎍ze zaj窸y si jeleniami,a posokowce zacz窸y g這si watah w m這dniku sosnowym(ka盥y podk豉dacz wie dok豉dnie co g這sz jego psy i kt鏎y pies w danym momencie g這si),ruszy貫m w ich stron,rzuci貫m petard,dziki ruszy造,strza造 na linii,pomy郵a貫m,瞠 jest dobrze.Wszed貫m w m這dnik i nagle najstarsza suka g這si 30m ode mnie du瞠go dzika,krzykn掖em i w tym momencie dzik ruszy w moj stron,ja nie wiele my郵帷 z豉pa貫m za sosn i wybi貫m si i nagle siedzia貫m na dziku,dzik wywija si i odwraca w moj stron i do dzisiaj nie wiem w jaki spos鏏 strzeli貫m,ale uda這 mi si usadzi go na zadzie,dzik skacze w moj stron i w ostatniej chwili go鎍zy Atos siada na karku kabana,ja zbieram si 豉duj bro i z przy這瞠nia dobijam dzika,ca豉 sytuacja trwa豉 oko這 minuty,ale dla Atosa sko鎍zy豉 si 86 szwami na brzuchu i pachwinie,pies straci,wi瘯szo嗆 u篡tkowo軼i,bo rany by造 tak g喚bokie,瞠 nast徙i造 powik豉nia i pies musia przej嗆 2e operacje,straci szybko嗆,cz瘰to kuleje.Dzik wa篡 97kg or篹 wyceniono na br您.Pies uratowa mi ty貫k i jest dla mnie bohaterem,grupa francuz闚 dla kt鏎ych podk豉da貫m pokry豉 wszystkie koszty leczenia,ale nie ma ceny to co pies straci.Moje psy mieszkaj ze mn pomimo,瞠 mieszkanie ma 40m2 bo pies to najwierniejszy przyjaciel i okazuje to szczerze!Ja naprawd zacz掖em ba si dzik闚 i przestrzegam przed lekcewa瞠niem ich,ale prosz jednocze郾ie dbajcie o swoje psy,poniewa one s gotowe po鈍i璚i za was swoje zdrowie i 篡cie.Darz B鏎

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/03 23:15

Dzi瘯uje Ci Kol. ㄆkaszu za podzielenie si tym wspomnieniem tragicznego incydentu, bo tylko taki opis przekonywuje i poucza adepta tej sztuki na co jeste鄉y nara瞠ni i w jakich okoliczno軼iach mo瞠 takie zagro瞠nie nast徙i i po to, 瞠by nikt nie pisa, 瞠 dzikto po prostu 鈍inia domowa...  A co do istoty roli podk豉dacza, to jest on zawsze nara穎ny najbardziej na ogromne niebezpiecze雟two gdy pies, b璠帷 w opresji w starciu z dzikiem zawsze ratuje si ucieczk do swego pana. Za dzik maj帷 ich dw鏂h, zawsze atakuje cz這wieka ! Dzik jest zwierzyn, kt鏎a w swej sylwetce, postaci i sposobie bycia - zachowa surowo嗆 i dziko嗆 zwierz璚ia pierwotnego i tylko podobie雟two 陰czy go ze 鈍ini domow. Stare ody鎍e, lochy i samury s godnymi przeciwnikami my郵iwego poluj帷ego indywidualnie na nie, i to one potrafi odwr鏂i kto na kogo mo瞠 te zapolowa, ale o tym mam nadziej, napiszemy kiedy indziej i przy innej okazji. Ja, maj帷 psa tropowca i dzikarza, zapraszany na polowania, cz瘰to wciela貫m si w rol podk豉dacza, wi璚 robi貫m to samo co kolega lecz w nie co w篹szym zakresie. Kiedy m鎩 pies powali ra穎nego kul dzika przy wysokiej so郾ie, trzymaj帷 go szcz瘯ami za tylny bieg - dzik, pr鏏uj帷 si mu wyrwa, zamachn掖 si 豚em uderzaj帷 w pie sosny, to z wysokiej sosny posypa造 si szyszki. jaka moc, si豉 i wielka 篡wotno嗆 tego zwierza. Poluj帷 indywidualnie na nie, nigdy nie odwa篡貫m si strzeli do du瞠go pojedynka 瞠ruj帷ego na go造m polu, je郵i nie mia貫m os這ny i zabezpieczenia po oddaniu strza逝, na wypadek zranienia  go. Zatem kol. ㄆkaszu, zach璚am i namawiam, by Kolega otworzy podwoje swej pami璚i i dzieli si z nami swoj bogat wiedz i do鈍iadczeniem, bo to jest w豉郾ie j康ro pierwotnego my郵istwa, kt鏎e uprawiamy, albo chcemy takie uprawia - DB.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/04 01:05

Widz 瞠 kol.nemrod wie na czym dok豉dnie polega praca podk豉dacza i jakie niebezpiecze雟twa wi捫 si z podk豉daniem ps闚.Ja mam ogromne szcz窷cie do ps闚,wszystkie cztery pi瘯nie chodz po farbie,posokowce s dobrymi dzikarzami,najstarsza suka wspaniale aportuje pi鏎o z wody i wystawia ba瘸ntyniczym wy瞠,a go鎍ze,tych nie trzeba chwali,oczywi軼ie wszystko to kosztuje mnie mn鏀two czasu na szkolenia i tony kabanos闚 na nagrody,o relanium dla siebie nie wspomn.ale co za co.Ale mia貫m przypadek,gdy dzik zaatakowa mnie bez 瘸dnego powodu,na polowaniu indywidualnym bez ps闚,co wi璚ej bez zamiaru polowania na dziki,tylko na jelenie.A by這 to ponad rok temu 12 listopada 2010,w po逝dnie wybra貫m si na polowanie na jelenie,wybra貫m wolny rewir,zostawi貫m samoch鏚 przy ma貫j 陰ce i poszed貫m za jeleniami,do wieczora jeleni nie znalaz貫m,wiec poma逝 wracam star drog wzd逝 鈍ierk闚 i nagle spod 鈍ierka podnosi si du篡 odyniec,tak na 40m ode mnie,pomy郵a貫m,瞠 nie daleko jest wataha huczkowa i id dalej,po paru krokach dzik fukn i ruszy w moj stron z impetem,ja wiele nie my郵帷 zdejmuj sztucer z ramienia,repetuj i strzelam do niego,dzik si potyka,ale dalej p璠zi w moja stron repetuj i drugi strza oddaj ju z biodra,trafiam w sam gwizd,prawie z przy這瞠nia i powalam kabana,serce mam w gardle,z nerw闚 a musia貫m usi捷.Co si okaza這,pierwszy strza by idealny w serce a dzik ostatnim tchnieniem by jeszcze w stanie urwa mi nog,gdybym si zawaha dzik wa篡 83kg a szable mierz 18,4cm i wystarczy造 by mu na przetrzepanie mi ty趾a,kolega ktury polowa rewir obok pomaga mi go wyci庵n望 i zapakowa i m闚i mi,瞠 widzia tego dzika dwa dni wcze郾iej jak bieg przez 陰k do 豉 kt鏎e tam si pas造,sp這szy je i pobieg za nimi co r闚nie wyda這 mu si nienormalne.Ale to dowodzi jaki dzik potrafi by twardy,po 鄉iertelnym trafieniu nadal kontynuowa szar輳.w kole 鄉iali si ze mnie,瞠 ten dzik zaszar穎wa bez przyczyny,poniewa go zignorowa貫m nie chc帷 do niego strzela bo by貫m na jeleniach.Tak wi璚 koledzy ku przestrodze nie ignorujcie 瘸dnego dzika,nie musicie od razu do niego strzela,ale b康嬈ie zawsze przygotowani na najgorsze,ja od tamtej pory repetuj karabin odchodz帷 od samochodu,a roz豉dowuj po powrocie do samochodu.DB

zg這 naruszenie

Reklama

wys豉no: 2012/05/04 19:42

kol.ΣKASZU, napisa貫m Ci post na Twoj odpowied i to do嗆 obszerny w odniesieniu do twojego opowiadania o atakuj帷ym ci dziku, ale strona tego forum wy鈍ietli豉 mi, 瞠 nie jestem zalogowany i nast徙i zanik mojego postu. Prosi貫m ci o tw鎩 e-mail dla bezpo鈔edniego kontaktu na temat tego o czym piszemy na tych stronach forum. Nie wiem, czyj to b陰d, bo b璠帷 zalogowany na tym forum, nie loguje si za ka盥ym razem, gdy wysy豉m posty. A to ju drugi przypadek takiego zdarzenia, zatem czekam na Twoj informacj i Tw鎩 email

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/04 19:49

Oto m鎩 mail skalniak.pom@wp.pl , mnie cz瘰to wylogowuje z powodu zmiennego IP mojego komputera i konfliktu z innym IP,dlatego przed wys豉niem kopiuj post i jak mnie wyloguje,to od nowa wklejam i wysy豉m.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/04 20:30

Panowie Koledzy Skalniak i Nemrod73, bardzo Wam dzi瘯uj za niezmiernie ciekawe relacje ze spotka z czarnym zwierzem. I zach璚am do kolejnych wspomnie. Mnie jako sta篡stce, i z pewno軼i nie tylko mnie, bardzo pouczaj帷ych, ku przestrodze i pouczeniu m這dych sta瞠m my郵iwych i adept闚 tej pieknej sztuki.

Niech Wam B鏎 darzy, Walkiria

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/04 23:02

Kole瘸nko Walkirio ja kiedy uwa瘸貫m,jak z reszt du瘸 cz窷 my郵iwych,瞠 zastrzelenie dzika to pestka,a ten nic mi nie zrobi bo przecie ja mam karabin i umiem strzela,ale gdy jako pocz徠kuj帷y my郵iwy poszed貫m za dzikiem,strzeli貫m,a ten dra郾i皻y poszed na strza i przewi霩 mnie na grzbiecie kilka metr闚 i do dzisiaj go nie ma,to zmieni貫m zdanie i na temat dzik闚 i mojego strzelania,sp璠zi貫m mn鏀two czasu na strzelnicy 獞icz帷 na dziku w przebiegu,doszed貫m do takiej wprawy,瞠 traia貫m 鄉iertelnie dwa razy na jednym przebiegu,ale to by豉 strzelnica,oczywi軼ie du穎 to pomog這,ale ca豉 weryfikacja moich umiej皻no軼i nast徙i豉 w 這wisku i oczywi軼ie w kr鏒kim czasie znalaz貫m godnego przeciwnika,wycinka zwanego w kole pogromc ogr鏚k闚,poniewa w nocy 瞠rowa na ogr鏚kach dzia趾owych.Zacz掖em go tropi i znalaz貫m,a dok豉dniej m闚i帷 wszed貫m na niego,on si zerwa z bar這gu i stan na wprost mnie,w odleg這軼i kilkunastu metr闚,ja nie wiele my郵帷 strzeli貫m idealnie w mostek,ale dzik zamiast pa嗆 w ogniu ruszy na mnie,ja z przera瞠nia i zarazem zdziwienia sta貫m jak ko貫k i kolano boli mnie do dzisiaj,a dzik oczywi軼ie przewr鏂i si tu za mn,ale ka盥a zmiana pogody przypomina mi o nim.Przestrzegam wszystkich przed strzelaniem z bliskiej odleg這軼i,bo dzik to nie tarcza i nie zawsze pada w ogniu i nie strzela si z takiego bliska do dzika,a szczeg鏊nie du瞠go i co najwa積iejsze,to nie przeceniajcie swoich mo磧iwo軼i bo to boli.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/11 18:22

Kolego ㄆkaszu w odpowiedzi na tw鎩 post z 4 maja br, kt鏎y nie doszed do Ciebie, oznajmiam Ci, zadziwi貫 mnie stwierdzeniem, 瞠 mo瞠 by takie  ko這 i tacy my郵iwi w nim, kt鏎e zakazuje podk豉daczom posiadania broni w p璠zonym miocie na dziki. To prymityw my郵enia i wiedzy merytorycznej w tym zakresie. Co do dalekiego uj軼ia dzika po strzale, to tak z nimi bywa o czym piszemy. Odyniec, strzelony przeze mnie na komor w s這neczny pa寮ziernikowy przedwieczorny dzie w zasiadce na lisa na skraju przyle郾ej 陰ki, zaznaczy trafienie 鈍iec na dwa metry w g鏎, wyl康owa i bieg jeszcze bez zachwiania 200 metr闚 po czym zrolowa martwy. Dosta trafienie w serce. Kula przeora豉 jego bok, rozrywaj帷 je. Gdybym nie obserwowa tego zdarzenia od pocz徠ku jego reakcji do ko鎍a, uzna bym to trafienie za jak捷 obcierk i nie szuka豚ym. Wniosek taki, 瞠 zawsze szukajmy postrza趾a z ca陰 staranno軼i i przekonaniem, 瞠 zosta trafiony! Kol. ㄆkaszu, my郵iwy stu procentowy, to my郵iwy z psem lub my郵istwo z psami. Odnosz si do tego w taki spos鏏, bo wiem, 瞠 swoje my郵istwo wi捫esz i uto窺amiasz go z udzia貫m w nim psa. I s逝sznie. W polowaniu na dziki dobry pies jest bezcennym skarbem. Niezb璠nym do odnajdywania i tropienia m/in. postrza趾闚, kt鏎e dzi瘯i ich ogromnej 篡wotno軼i, nie raz po 鄉iertelnym trafieniu uchodz daleko. Tropiciel wraz z psem, tropi帷 takiego po strzale, bierze na siebie gro嬌 niebezpiecze雟twa i niespodziewanego ataku na siebie, pies stanowi os這n dla my郵iwego. 疾by nie my郵a, 瞠 ta domena polowania z psami jest Twoj uwielbian, to opowiem Ci na tym forum, jak bliski zwi您ek mamy ze sob w tej kwestii, bo ja te wyznaj to samo. Opowiem Ci to ju na oddzielnym po軼ie pod tytu貫m - Ja i m鎩 Kajtek, wi璚, bacz dobrze i do zobaczenia!

zg這 naruszenie

Reklama

wys豉no: 2012/05/12 11:42
dzikto szkodnik i powinno sie go odstrzeliwa nie bezpowodu strzela sie teraz dziki ca造 rok... jest ich na tyle ze trzeba je strzelac

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 13:28

dzikto szkodnik i powinno sie go odstrzeliwa nie bezpowodu strzela sie teraz dziki ca造 rok... jest ich na tyle ze trzeba je strzelac

Kol.Wojtas17 Ja z koleg nemrodem na tym forum opisujemy niebezpieczne sytuacje podczas polowania na dziki,ku przestrodze dla m這dych i nowo wst瘼uj帷ych my郵iwych,prubujemy ich czego nauczy,nie mo瞠my powiedzie,瞠 dzik to szkodnik i trzeba je odstrzeliwa bo strzela si na strzelnicy,a my polujemy i nikt jeszcze oficjalnie nie nazwa dzika szkodnikiem,a ich zag瘰zczenie nie jest takie samo we wszystkich regionach kraju i niekt鏎zy musz si natrudzi,瞠by go upolowa,a kalendarz polowa ka盥y zna.Szkodnikiem jest szczur i si go t瘼i,a zwierzynie 這wnej na kt鏎 polujemy nale篡 si szacunek nie zale積ie od ilo軼i sztuk i zag瘰zczenia danego gatunku i takie przes豉nie maj nasze posty,a nie strzelanie do dzik闚 jak do tarczy na strzelnicy.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 15:00
ok kolego zgadzam sie z tob nale篡 sie szacunek ja nie m闚ie ze nie ale niem闚 mi 瞠 dzikto nie szkodnik jak by polowa w takim kole co rocznie szk鏚 za dziki p豉ci sie ok 150 ty z mo瞠 i nawt wiecej to bys nie by dalej tego zdania owszem ja mam szacunek do loch i ody鎍闚 bo je 瘸dko sie spotyka locha to inna sprawa to jest matka prowadz帷a nawet zima staram sie loch nie strzela ale takie warchlaki czy przelatki to strzelamy bo naprawde wy瘸dzaja nam taka szkode 瞠 jak tak dalej bedzie to dziki nas zjedz "Zywcem" ja wiem ze 豉two sie m闚i jak nie p豉ci sie du篡ch szk鏚 ale zrozum tych co p豉ca i musza ta zwierzyne czarna upo瘸dkowa chocia w pewnym stopniu darz b鏎

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 15:20

Kolego ㄆkaszu w odpowiedzi na tw鎩 post z 4 maja br, kt鏎y nie doszed do Ciebie, oznajmiam Ci, zadziwi貫 mnie stwierdzeniem, 瞠 mo瞠 by takie  ko這 i tacy my郵iwi w nim, kt鏎e zakazuje podk豉daczom posiadania broni w p璠zonym miocie na dziki. To prymityw my郵enia i wiedzy merytorycznej w tym zakresie. Co do dalekiego uj軼ia dzika po strzale, to tak z nimi bywa o czym piszemy. Odyniec, strzelony przeze mnie na komor w s這neczny pa寮ziernikowy przedwieczorny dzie w zasiadce na lisa na skraju przyle郾ej 陰ki, zaznaczy trafienie 鈍iec na dwa metry w g鏎, wyl康owa i bieg jeszcze bez zachwiania 200 metr闚 po czym zrolowa martwy. Dosta trafienie w serce. Kula przeora豉 jego bok, rozrywaj帷 je. Gdybym nie obserwowa tego zdarzenia od pocz徠ku jego reakcji do ko鎍a, uzna bym to trafienie za jak捷 obcierk i nie szuka豚ym. Wniosek taki, 瞠 zawsze szukajmy postrza趾a z ca陰 staranno軼i i przekonaniem, 瞠 zosta trafiony! Kol. ㄆkaszu, my郵iwy stu procentowy, to my郵iwy z psem lub my郵istwo z psami. Odnosz si do tego w taki spos鏏, bo wiem, 瞠 swoje my郵istwo wi捫esz i uto窺amiasz go z udzia貫m w nim psa. I s逝sznie. W polowaniu na dziki dobry pies jest bezcennym skarbem. Niezb璠nym do odnajdywania i tropienia m/in. postrza趾闚, kt鏎e dzi瘯i ich ogromnej 篡wotno軼i, nie raz po 鄉iertelnym trafieniu uchodz daleko. Tropiciel wraz z psem, tropi帷 takiego po strzale, bierze na siebie gro嬌 niebezpiecze雟twa i niespodziewanego ataku na siebie, pies stanowi os這n dla my郵iwego. 疾by nie my郵a, 瞠 ta domena polowania z psami jest Twoj uwielbian, to opowiem Ci na tym forum, jak bliski zwi您ek mamy ze sob w tej kwestii, bo ja te wyznaj to samo. Opowiem Ci to ju na oddzielnym po軼ie pod tytu貫m - Ja i m鎩 Kajtek, wi璚, bacz dobrze i do zobaczenia!

Tak kolego s takie ko豉,aczkolwiek zdarzy這 si w jednym kole,瞠 po odmowie mi noszenia broni,naganiacze odm闚ili p璠zenia i postawili prowadz帷ego pod murem,on z braku wyboru musia si zgodzi i w drugim p璠zeniu du篡 postrza貫k zap璠zi naganiacza na drzewo i bro si przyda豉,a prowadz帷y przekona si w ko鎍u,瞠 m鎩 warunek noszenia broni w miocie nie jest dla mojego widzi misie,tylko dla obrony mnie,ps闚 i pomocnik闚.
A je瞠li chodzi o postrza趾i i nie podniesione sztuki,to nie wierz w pud這 do puki dok豉dnie go nie sprawdz,bo je瞠li bro jest dobrze przestrzelona i zwierze w momencie strza逝 mamy w krzy簑,to pud這 jest ma這 prawdopodobne i mo瞠 nast徙i tylko z naszej winy.Dzisiaj o 鈍icie zadzwoni do mnie kolega z pro軸 o pomoc,strzeli do wycinka a ten pobieg i go nie ma,tak to opisa,wzi掖em psa i pojecha貫m,w miejscu gdzie dzik sta,rzeczywi軼ie nie by這 kropli farby,przynajmniej mi tak si wydawa這,ale pies powiedzia co innego,po 300krokach dzik si znalaz w rowie melioracyjnym,strza by dobry,wlot przez 這patk,wylot za 這patk(kulawy sztych)serce obci皻e i w徠roba zahaczona i poszed 300 krok闚 praktycznie nie farbuj帷,w skupie 78kg,a bez psa kruki by go zjad造 jak wiele innych,kt鏎e by造 100%-mi pud豉mi wed逝g my郵iwych.
Ja nie czytam 瘸dnych opracowa i ksi捫ek zwi您anych z tresur i dotycz帷ych ras ps闚,sposob闚 szkolenia itp.Przytocz powiedzenie mojego stryja,kt鏎y ca貫 篡cie by zwi您any z psami(przepraszam z g鏎y wszystkie kobiety)wol 10 ps闚 ni jedn kobiet,bo pies nigdy mnie nie opu軼i i wys逝cha mnie nie komentuj帷 tego co powiem.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 15:30

ok kolego zgadzam sie z tob nale篡 sie szacunek ja nie m闚ie ze nie ale niem闚 mi 瞠 dzikto nie szkodnik jak by polowa w takim kole co rocznie szk鏚 za dziki p豉ci sie ok 150 ty z mo瞠 i nawt wiecej to bys nie by dalej tego zdania owszem ja mam szacunek do loch i ody鎍闚 bo je 瘸dko sie spotyka locha to inna sprawa to jest matka prowadz帷a nawet zima staram sie loch nie strzela ale takie warchlaki czy przelatki to strzelamy bo naprawde wy瘸dzaja nam taka szkode 瞠 jak tak dalej bedzie to dziki nas zjedz "Zywcem" ja wiem ze 豉two sie m闚i jak nie p豉ci sie du篡ch szk鏚 ale zrozum tych co p豉ca i musza ta zwierzyne czarna upo瘸dkowa chocia w pewnym stopniu darz b鏎

Drogi kolego w moim obwodzie jest 3 rolnik闚,kt鏎zy maj po 600-700ha obsianych pszenic i owsem,do tego kilkunastu ma造ch kt鏎zy maja po 10-20ha,mamy 5000ha 陰k prywatnych,strzelamy ponad 350 dzik闚 w sezonie,p豉cimy szkody,mo瞠sz si domy郵e jakie,ale nie traktujemy dzika jak szkodnika.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 17:37
ok kolego ale za kukurydze p豉cili軼ie ju szkody?? przeniaca to po這wa pieni璠zy za szkody a kukurydze to najwi瘯sze cholerstwo w p豉ceniu szk鏚 a moim zdaniem i tak dzikjest szkodnikiem chod瘺y z samej nazwy bieor帷 dzik idzie w szkode rolnikowi wiec jest szkodnikiem  darz b鏎;)

zg這 naruszenie

wys豉no: 2012/05/12 18:47

P豉cili鄉y i za kukurydze,kt鏎 dziki po cz窷ci zjad造 i za 200ha gryki kt鏎e jelenie doszcz皻nie spas造 i zdepta造,dla twojej wiadomo軼i tona kosztowa豉 w tedy 2000z troch wi璚ej ni kukurydza.Ale trzeba sobie zada inne pytanie,dlaczego mamy takie szkody?czyja to wina?Odpowied prosta,nasza,a w szczeg鏊no軼i rocznych plan闚,bo tak z r瘯 na sercu,to kt鏎e ko這 robi rzetelne liczenie stanu zwierzyny w 這wisku i ustali plan dzik闚 na poziomie 150% przyrostu.plany s ustalane przy kawie,gdzie przys這wiowy Franek z Jurkiem m闚i do siebie,to jak dzik闚 200,tak 200 wystarczy,a w rzeczywisto軼i 300 by這by ma這 i przez takie co teraz p豉cimy i p豉czemy.Moje ko這 zrobi這 liczenie ca這roczne dwu etapowe w zesz造m sezonie i wszyscy z豉pali si za g這w,a plan roczny poszed o 100% w g鏎,zacz瘭i鄉y si uk豉da z rolnikami,za這篡li鄉y 40ha poletek zaporowych kt鏎e obsiewamy,zrobili鄉y kilka pas闚 zaporowych w lesie,kt鏎e co 4 dni s obsiewane kukurydz i talerzowane i pomog這,ze 140ty odszkodowa zeszli鄉y do 28ty.tak wi璚 je瞠li si chce,to mo積a ograniczy i szkody i zahamowa rozrastanie si populacji dzika i nie trzeba go nazywa szkodnikiem,bo on jest nie bardzo wa積ym elementem naszego 鈔odowiska.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/12 23:10
je郵i s du瞠 lasy to ok mozna robi pasy zaporowe ja nie m闚ie 瞠 nie ale jak sa poligony i remizki i tam w豉snie dziki siedz to ci篹ko je ograniczy 瞠by nie wchodzi造 w szkode niestety nasza rola jest tutaj aby pilnowa tych p鏊 i organizowa w豉snie pilnowania aby tych szk鏚 by這 mniej DB;)

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/13 10:26

Do kolegi skalniaka. ㄆkaszu, dzi瘯i Ci za publiczn ripost w obronie dzika - szkodnika, bo gdyby nie dzik, to nie by這by po co do lasu jecha. R闚nie mogliby鄉y w rozumieniu kolegi "Wojtasa", zaliczy do szkodnik闚 spo貫cznych niekt鏎ych ludzi, i co wtedy? Ale chc o czym innym, a jak瞠 trafnym, co do twojej uwagi o nieregularnym wyst瘼owaniu dzik闚. Pewnej jesieni 這雟kiego roku, zaprosi貫m koleg my郵iwego, z kt鏎ym razem pracowa貫m, na polowanie zbiorowe na dziki. Przyjecha z kilkuosobow dobran ekip swoich koleg闚 my郵iwych i zacz瘭i鄉y polowanie. Bra貫m pewne mioty, dzik闚 by這 sporo, ale nie mieli wprawy w strzelaniu do przesadzaj帷ych w biegu przez linie z pod ps闚 dzik闚. Wreszcie jeden z nich, my郵iwy o 25 letnim sta簑 trafi i pozyska niewielkiego dzika. Ile by這 rado軼i, bo to by jego pierwszy strzelony dzik. Posiadali obwody polno - le郾e z enklawami zagajniczk闚, z mn鏀twem kuropatw i ba瘸nt闚, a dzika nie u鈍iadczyli. Fina tego by taki, 瞠 na konto tak udanego polowania, pozyskanego dzika "przerobili" w miejscowej restauracji, kt鏎a nale瘸豉 do jednego z nich i "鈍i皻o" z pozyskanego dzika trwa這 przez trzy dni, jak opowiada mi  kolega. A ja wcze郾iej dziwi貫m si, gdy opowiadali, 瞠 nie polowali na dziki, a niekt鏎zy nie widzieli dzika w le郾ej naturze. Wi璚 Szanujmy dziki, bo s One godne takiego szacunku. Maj zmys, kt鏎y ich chroni przed cz這wiekiem i wykazuj ludzk inteligencj w starciu z Nim, kolego Wojtas!

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/13 21:54
zgadza sie ale my akurat mamy tych dzik闚 tyle w 這wisku 瞠 musimy zwi瘯szac plany na nie bo inaczej nie wyp豉cimy sie ze szk鏚 i ko這 sie rozpadnie bo jaki bedzie sens je utrzymywa tylko dla straty?chyba nie ja wiem 瞠 jest ci 豉two m闚i bo byc mo瞠 nie macie tyle dzik闚 co ja mam w swoim 這wisku i nie wy膨dzaj az tyle szkody co  nam my nie mo瞠my byc az tacy wyrozumiali jak ty musimy sie z nimi do pewnego stopnia uporac. DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/13 23:06

Dla tego ja zadaj proste pytanie,gdzie byli軼ie 2-3 i wi璚ej lat temu z planem dzik闚,bo z roku na rok nie mieli軼ie przyrostu 300%,jeste軼ie sobie sami winni przez prowadzon gospodark 這wieck i brak liczenia populacji,poniewa liczenie jest jednym z najwa積iejszych czynnik闚 dobrego prowadzenia gospodarki 這wieckiej,dlaczego nie dogadujecie si z rolnikami,co do sposobu zasiew闚,aby skutecznie przeciwdzia豉 szkodom,moje ko這 by這 kilku krotnie opisywane na 豉mach czasopism 這wieckich jako wz鏎 przeciwdzia豉nia  szkodom.S sposoby szybkiego przenoszenia ca造ch watach,ale jak to zrobi to sami musicie do tego doj嗆.DB

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/15 00:57

Szanowni koledzy, od has這wego "dzika - szkodnika", etymologicznie nazwanego przez Wojtasa od wyrz康zania  przez niego dotkliwych szk鏚 這wieckich ko這m w uprawach rolniczych, doszli鄉y do ciekawych temat闚 dotycz帷ych sedna gospodarki 這wieckiej, kt鏎 powinny w obr瑿ie dzier瘸wionych obwod闚 prowadzi ko豉. Kol. Skalniak i Wojtas w swych argumentach przywo逝j ro積e sposoby i okoliczno軼i wp造waj帷e na spos鏏 prowadzenia takiej gospodarki przez ko豉, kt鏎e dla samoobrony i przetrwania musz podejmowa radykalne przedsi瞝zi璚ia i rozwi您ania. Gospodarka 這wiecka, kt鏎a obejmuje zakres w rozumieniu ca這軼i dzia豉 ko豉, pocz患szy od zagospodarowania i przystosowania obwodu, 這wiska do pozyskania zwierzyny jest uzale積iona od bardzo wielu czynnik闚 wewn皻rznych, dotycz帷ych organizacji i przystosowania ko豉 do funkcjonowania w okre郵onych warunkach zewn皻rznych, wynikaj帷ych z ukszta速owania terenu (obszary le郾e, polne itp) i kultury upraw rolniczych, wp造waj帷ych na stopie szk鏚 這wieckich. S康z, 瞠 taka dyskusja na te interesuj帷e tematy, kt鏎e w spos鏏 ciekawie zaprezentowa kol. Skalniak i adwersowa mu okoliczno軼iami i struktur ukszta速owania 這wiska kol. Wojtas, wskazuj na kierunki i sposoby dzia豉nia k馧 這wieckich w obszarach ich planowej gospodarki 這wieckiej. Aczkolwiek diabe tej gosparki tkwi w szczeg馧ach, przek豉daj帷ych si na r騜norodno嗆 sposob闚 stosowanych przez dzier瘸wc闚 tych obwod闚 ! Zatem, prezentujcie pozytywne rozwi您ania z w豉snego podw鏎ka, jak to zainicjowa kol Skalniak. A wszystkim, Darz B鏎.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/15 08:11
Darz b鏎;)

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/15 21:45
Kolego Wojtas@ szkodnikiem jest mysz, kt鏎a zakradaj帷 si do ludzkich siedzib, wchodz帷 do domowych spichrzy niszczy nasze zapasy, kala zbo瞠 i obgryza ziemniaki, czyni wiele innych szk鏚 w tym, co cz這wiek zebra i przechowuje we w豉snym domostwie. Natomiast dzikjako inteligentne bardzo zwierz, z pewno軼i cz這wieka stawia w kategoriach szkodnika. Bo dzik jest u siebie, we w豉snym domu. On tu by, gdy ludzie mieszkali jeszcze w sza豉sach i lepiankach. Populacja dzika rozros豉 si niestety do poziomu w kt鏎ym zaspokajanie potrzeb odbywa si za szkod cz這wieka, kt鏎y upatrzy sobie 篡zn ziemi pod lasem na miejsce upraw. Nie mo積a za to wini dzika. Mo瞠 powinni鄉y p鎩嗆 郵adem zachodnich koleg闚 po strzelbie, kt鏎zy uznaj dokarmianie dzikiej zwierzyny za sprzeczne z natur...a wi璚 dla nich rachunek jest prosty: wi瘯sze szkody=wi瘯sze pozyskanie. Pogodzi interes rolnika z interesem le郾ika i my郵iwego, to chyba kwestia dialogu. W Niemczech na przyk豉d rolnik inwestuje w pastuchy elektryczne (ko這 oddaje pieni康ze wg faktury), wielo豉nowe uprawy s grodzone pasami co jest korzy軼i i dla rolnika i dla my郵iwego. Pewne ko這 stosowa這 z powodzeniem odstraszacze w postaci work闚 z ludzkimi niemytymi w這sami..Przyk豉d闚 jest wiele ale nic nigdy nie sprawi 瞠 dzik zrezygnuje ze swojego kukurydzianego posi趾u. Ale to tylko jeden z pobocznych powod闚 dlaczego polujemy na dziki. Pozdrawiam DB! 

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/05/16 00:54

Kolego Wojtas@ szkodnikiem jest mysz, kt鏎a zakradaj帷 si do ludzkich siedzib, wchodz帷 do domowych spichrzy niszczy nasze zapasy, kala zbo瞠 i obgryza ziemniaki, czyni wiele innych szk鏚 w tym, co cz這wiek zebra i przechowuje we w豉snym domostwie. Natomiast dzikjako inteligentne bardzo zwierz, z pewno軼i cz這wieka stawia w kategoriach szkodnika. Bo dzik jest u siebie, we w豉snym domu. On tu by, gdy ludzie mieszkali jeszcze w sza豉sach i lepiankach. Populacja dzika rozros豉 si niestety do poziomu w kt鏎ym zaspokajanie potrzeb odbywa si za szkod cz這wieka, kt鏎y upatrzy sobie 篡zn ziemi pod lasem na miejsce upraw. Nie mo積a za to wini dzika. Mo瞠 powinni鄉y p鎩嗆 郵adem zachodnich koleg闚 po strzelbie, kt鏎zy uznaj dokarmianie dzikiej zwierzyny za sprzeczne z natur...a wi璚 dla nich rachunek jest prosty: wi瘯sze szkody=wi瘯sze pozyskanie. Pogodzi interes rolnika z interesem le郾ika i my郵iwego, to chyba kwestia dialogu. W Niemczech na przyk豉d rolnik inwestuje w pastuchy elektryczne (ko這 oddaje pieni康ze wg faktury), wielo豉nowe uprawy s grodzone pasami co jest korzy軼i i dla rolnika i dla my郵iwego. Pewne ko這 stosowa這 z powodzeniem odstraszacze w postaci work闚 z ludzkimi niemytymi w這sami..Przyk豉d闚 jest wiele ale nic nigdy nie sprawi 瞠 dzik zrezygnuje ze swojego kukurydzianego posi趾u. Ale to tylko jeden z pobocznych powod闚 dlaczego polujemy na dziki. Pozdrawiam DB! 

Kole瘸nko Walkirio dzi瘯uj za wsparcie!!Zapytam kole瘸nk jako przysz陰 Dian,czy ma kole瘸nka ju ko這?M鎩 mail jest w jednym z post闚 na tym forum.DB

Ten post by edytowany przez autora o godzinie: 00:57:52
zg這 naruszenie

strona g堯wna forum

|0.028|