Kniejówka - zalety i wady - forum cena sklep opinie poluje.pl

poluje

» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Kniejówka - zalety i wady

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/01 20:35

Pytanie bardzo enigmatyczne. Kniejówka ma swojego producenta i swój model. To Sabatti Master. Dodatkowo może być w dwóch kalibrach śrutowych i wielu kulowych. O tym nic nie napisałeś.

Pytasz o zalety i wady, a nie raczysz nawet podać nazwy modelu lub celu do jakiego chcesz używać tej kniejówki. Czy nie wymagasz za dużo?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/02 18:04

dokładnie jak kolega koser mówi . musisz podac jakąś marke kniejówki bo nic ci nie powiemy....

ja posiadam kniejówke iz. jestem z niej zadowolony jak z kazdej innej broni która posiadam dzików nastrzelałem z niej troszke wiec nie moge nazekac na nia .kniejówka to bardzo pozyteczna i uniwersalna broń na polowania zbiorowe jak indywidualnie 

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/11 07:22
Chodzi mi oten model co podałem w linku kaliber śrutowy to 20/76 a kulowy to 8x57JRS głównie będe polował dziki, lisy, sarny

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/11 07:58

Co można ci napisać. Kula bardzo dobra na zbiorówki. Wielu uważa, że najlepsza. Śrut też fajny. Lufy nie rdzewieją w szafie i na polowaniu jak w konstrukcjach niemieckich. Broń jest celna. Często ma przyśpiesznik. Ma składaną szczerbinkę co jest świetnym rozwiązaniem. nie tak jak w konstrukcjach niemieckich gdzie szczerbinka jest potężna i zamocowana na połowie lufy.

Wady. Czasami trafiają się trochę twarde spusty. Trzeba to sprawdzić przy kupnie. Jej główną zaletą i wadą jednocześnie jest masa. Jest to lekka kniejówka zbudowana do lekkiego śrutu i małej kuli. Wtedy wszystko jest O.K. Natomiast  ta strzelbaprzy  swojej masie i kalibrze 8x57JRS nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Lepszym rozwiązaniem dla tego kalibru byłby ekspres.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/11 16:16
Co myślicie o lunecie nastawnej 2,5-10x50 myślę że będzie dobra na zbiorówki i na indywidualne.

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2012/12/20 14:55

Rok temu korzystając z promocji, kupiłem taką kniejówkę 12/76, 308win. W zestawie były jeszcze lufy wymienne gładkie 12/76 za 5800zł. Mam zamontowaną lunetę 2,5-10x50. Z początku bez lunety polowałem tylko na zbiorowych, a po zamontowaniu lunety zabieram tą broń na wszystkie polowania. Ma przyspiesznik na kuli, waga idealnie dopasowana do kalibru, piękny grawer. Jedyną wadą to troszkę utrudnione wyjmowanie łusek z komory, tu mogli by dopracować, ale z czystym sumieniem polecam.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/26 07:42

- Jedyną wadą to troszkę utrudnione wyjmowanie łusek z komory, tu mogli by dopracować, -

No nie wiem czy wada leży po stronie producenta kniejówki. Myśliwy powinien kupić kniejówkę za naboje z kryzą czyli takie naboje, które mają na końcu literkę R. I problemu z ekstrakcją by nie było.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/27 16:56

literka R oznacza Rant a nie kryze kolego,

kryza jest to  wyciecie w łusce pozwalające wyciagnać pazurem łuske z kolory w sztucerach  sa stosowane tez w innych rodzajach broni

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/27 16:58

kryza jest to  wyciecie w łusce pozwalające wyciagnać pazurem łuske z kolory w sztucerach  sa stosowane tez w innych rodzajach broni

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/27 16:58

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2012/12/27 18:20

Nie wiem o co ci chodzi - młody?polecam Encyklopedię współczesnej broni palnej - autorstwa Andrzeja Cieplińskiego i Ryszarda Woźniaka. Tam jest objaśnione pojęcie słowa kryza.

Co prawda ja nie wiem co to jest "kolory w sztucerach" ale też nie chcę wiedzieć. Słowo -rant- posiada ponad 60 znaczeń w języku polskim i może być użyte również zamiennie do słowa kryza. Istotna jest tutaj literka R.

Jeżeli komentujesz mój wpis to nie trzeba tego powtarzać trzykrotnie.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/12/27 19:23

Oj wydaje mi sie ze koser ma rację !
"R" to rand jak najbardziej -zwany potocznie w Polsce kryzą
 w odróżnieniu od  łuski z wtokiem (30-06 .308 ) lub pół wtokiem pół kryzą (chyba 303 )

zgłoś naruszenie
wysłano: 2013/01/07 18:28

Spór o kryzę w kniejówce !

W sporze tym użyto wiele słów wypaczających wiele spraw przywołanych w argumentacji w odniesieniu do pytania kol. Marcina o „kniejówkę”, nie wymieniając nazwy i nie ma potrzeby mu imputować jakiegokolwiek modelu , czy producenta. Obserwuje dyskusję wokół kniejówek... Nie ma żadnej wątpliwości, że kniejówka zastępuje sztucer dla wielu myśliwych i jest użyteczna dla wielu łowisk. Jest bronią wszechstronną, ale o ograniczonej możliwości i raczej dla koneserów o wyrafinowanych zasadach pozyskiwania zwierzyny. Powiedziałbym, że jest to broń trochę, jakby „kłusownicza”, do okazjonalnego pozyskiwania zwierzyny i dla myśliwskich włóczęgów, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, co do sposobów wykonywania polowania.

Mając kniejówkę, możesz obyć się bez sztucera, ale nie bez dubeltówki. Ot i to wszystko o tej ślicznej i przez wielu ukochanej broni, którą kolega Koser rozpalił dyskusję. Reszta, tzn. jakiekolwiek inne próby uzasadniania tej broni są pewną konfabulacją ; Kniejówka , a ekspres to dwie różne bronie o różnym przeznaczeniu. A także ocena kol Andrzeja, że kal. 8X 57, „nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem” jest dużym i niezręcznym błędem. Ten kaliber należy do uniwersalnych i jest idealny dla - od lisa do każdego dzika oraz jelenia !

zgłoś naruszenie
wysłano: 2013/01/07 18:34

W sprawie o „Kryzę”, muszę spór rozstrzygnąć na korzyść kol. Wojtasa, którego ogólna wiedza praktyczna dot. broni, zwierzyny i polowań jest bardzo dobra i zawsze nadzwyczaj trafna w mojej ocenie. Przywołani tu autorytatywnie autorzy A. Ciepliński i R. Woźniak mylą się, jeśli tak twierdzą. Nic im nie ujmuję, bo nie znam tego źródła, mogło powstać jakieś przekłamanie... Znam takich dwóch, co napisali książkę dla nas myśliwych, przepisując ją z oryginału, którego jestem w posiadaniu - aktualizując ją tylko w wielu ważnych sprawach, co należy uznać za pozytywne w praktycznym użytkowaniu tej książki, może zrobili to celowo, nie napisali tego w części źródłowej tej książki.

Ale symbol litery „R” zawsze oznaczał „kryzę” w odróżnieniu od „wtoku”, i oznaczenie to jest stosowane wszędzie. Symbol ten kol Pepe, nie jest Polskim znakiem i proszę nie identyfikować go z „rantem”, to dwa różne określenia. Chyba nie chce kolega porównać "wtoku" łuski z rantem „stołu” - bo przyszło mi to na myśl z rozwiązywanej krzyżówki.

A więc za polskim słownikiem łowieckim, uznanego Marka Krzemienia ; „Kryza” - rant, oznacza” wystającą krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol „R” zapisany w oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej, np. 7 x 65 R !

Zaś „Wtok” - wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery „R” na łusce oznacza nabój z wtokiem,

np. 7 x 64 ! To już trwa dwa wieki, co najmniej w literaturze – koledzy myśliwi !

zgłoś naruszenie
wysłano: 2013/01/08 10:42
Domus, to mnie nie interesuje, a zamieszczać różne hasła i  informacje, i Ty możesz na Wikipedii, jeśli masz jakieś śmieciowe koncepty...

zgłoś naruszenie

strona główna forum

|0.019|