» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Prawo łowieckie w Sejmie

Szacowanie szkód i wypłata odszkodowań będzie w gestii wojewody. Powstanie Państwowy Fundusz Odszkodowawczy, dofinansowany przez budżet państwa.Szacowanie szkód i wypłata odszkodowań będzie w gestii wojewody. Powstanie Państwowy Fundusz Odszkodowawczy, dofinansowany przez budżet państwa.Wojewoda dokonuje też oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania.Osobiście mi się to podoba ale jak na tym wyjdziemy to okaże się w praniu Jedyną pociechą jest poparcie Ministra ochrony środowiska Brawo za obronę spraw łowieckich.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/02/23 08:43

Czy to dobrze czy nie, czas pokarze. Osobiście uważam że zależy od szacujących. Jeżeli będą to robiły grupy osób niezależnych od rolników i myśliwych to może tak, pod warunkiem że będą to osoby naprawdę kompetentne. Z tego co było uzgodnione to my jako myśliwi mieliśmy wpłacać wartość 70% szkód wypłaconych w poprzednim sezonie łowieckim a od Państwa miała wpłynąć do tej samej puli kwota 50% wartości wypłaconych szkód. Pojawia się nadwyżka 20%. która będzie wydana wlanie na tych niezależnych szacując i dla firmy ubezpieczeniowej, która wygra przetarg.

Znając życie to firma ubezpieczeniowa będzie chciała zarobić, rolnicy też, szacujący nie będą się chcieli kłócić z rolnikami, wyliczą szkodę nie jak faktyczną, tylko taką przy jakiej rolnik będzie obstawał a myśliwym w kolejnych latach będą wzrastały kwoty 70% poprzednich wypłat odszkodowań.

Każdy wie że sytuacja finansowa kół łowieckich jest w opłakanym stanie. Osobiście moje Koło uważam że szacuje dobrze a przede wszystkim kompetentnie, wszyscy szacujący są po kilku kursach w tym niezależnych organizowanych również dla rolników. Mamy w grupie inżynierów rolnictwa itd. Zawsze szacujemy tak jak faktycznie jest. Szkoda wychodzi np. 5tyś zł i to się mówi rolnikowi, natomiast o wypłatę się targujemy i z reguły rolnik robi nam upust 1tyś zł ale trzeba nimi dobrze żyć. Dlatego też uważam że jeżeli Państwo wsparłoby bezpośrednio tą pomocą same koła łowieckie, to byłoby to dużo lepsze rozwiązanie, bo byśmy nie musieli "dziadować" i prosić się rolników o wyrozumiałość a rolnik miałby zapłacone za szkodę tak jak ona faktycznie zaistniała i nasze relacje byłyby lepsze.  

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/02/26 15:41

Sejm skierował w czwartek do komisji rolnictwa i środowiska projekt nowelizacji prawa łowieckiego. Zmierza on do zmiany zasad szacowania szkód wyrządzonych rolnikom przez zwierzynę i przez same polowania.Projekt "zawiera mnóstwo błędów i niespójności, także z innymi ustawami", stąd konieczność prac w komisjach. Sejm opowiedział się za zróżnicowaniem składki zależnie od liczebności zwierząt i charakteru gruntów - rolnego lub leśnego.Za słabą stronę projektu uznno brak wyliczeń, jakimi środkami będzie dysponował fundusz odszkodowawczy. Brakuje też oszacowania, czy kwoty zgromadzone w funduszu wystarczą na pokrycie szkód, wartość szkód może wzrosnąć, bo obecnie rolnicy nie zawsze je zgłaszają. Niedoszacowany jest też udział budżetu państwa. W obecnym systemie trwa "immanentny spór" między rolnikiem a dzierżawcą obwodu łowieckiego. Apel, by stworzyć warunki prawne wymuszające samofinansowanie się kół łowieckich.Za "duży plus" projektu uznano możliwość mediacji organu gminy w razie sporu o wysokość szkody. Jednak za główny cel projektu uznano częściowe przeniesienie ciężaru odpowiedzialności za szkody łowieckie na wojewodów, "a w konsekwencji współfinansowanie działalności myśliwych przez obywateli i obywatelki Rzeczypospolitej".Zmiany w prawie łowieckim są potrzebne, problem odszkodowań istotny, a krzywdy rolników ewidentne - sugestia inny od proponowanego sposób wyliczania składki.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/02/28 21:57
ten cały projekt  nie wyraża opinii myśliwych , czy ktokolwiek pytal mnie czy ja zechcę kolejne pieniądze z własnej kieszeni dokładać do tego tak zwanego intratnego interesu?
 czy może zamiast strzelby , wybiorę wędkę , tam przynajmniej(na razie)  nikt mnie nie straszy że jakby co to będzie trza się zrzucić po dwa lub więcej tysięcy  aby zadość uczynić rolnikom, którzy to na potęgę zmniejszają remizy wśród polne , ograniczając możliwości bytowania zwierzyny właśnie tam!!!!!!!  o partycypacji w zabezpieczenia nie ma jakiejkolwiek mowy!!
 co będzie (?) jak myśliwi powiedzą paaaaaaaaaaa łowiectwu , a przynajmniej połowa ,
- pozostali udżwigną koszty?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/02/29 21:42
Kolego lepiej to już było, nikt nie pyta nikt nie poddaje pod konsultacje posłowie mają własne wizje a reszta jak chce polować to niech płacze i płaci gdyż tam gdzie nie wiadomo o co chodzi to na pewno o pieniądze.ale o czym ja mówię dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach oni je porostu  mają a myśliwi z czasem się wykruszą .

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/03/01 20:59
zastanawiałem się , O co własciwie chodzi?
 i mnie olśniło - chodzi oczywiście o kasę , a właściwie o kasę którą CI CO MAJĄ ... nie zamierzają wydawać , a że zapłacić trzeba , a że "CI" dzierżawią najbogatsze w zwierzynę  łowiska  tak bogate że nie są w stanie wykonać planu odnośnie płowej, w dupie mają dziki, które siedzą całe lato w kukurydzy czyniąc szkody,  to i jelenia trza znaleść który  zapłaci , i stąd tworzenie funduszu, na który złożą się wszyscy  i zapłacą za bogatych .
 cóż majstersztyk - powiedzenie ze duży może więcej ,należy zmienić na DUŻY MOŻE DUŻO więcej...

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2016/05/12 10:59
Prawo prawem a granat w kieszeni , rolnik dzisiaj to Pan i władca nad swą ziemią uświęconą czy tez poświęconą , do rzeczy , decyzją zarzadu wygrodziliśmy działkę rolną 500x500x600 m siatką leśną wg, sztuki , jest jeszcze jedna mniejsza i jakieś 3-4 tyś podobnych h , problem jest co na to właściciele  sąsiednich upraw ? ano zagladają , zostal stworzony precedens , burak wypisywał nawet do ministerstwa i gdzie tylko , że ma mały plon , a winne są zwierzeta które żyją w lesie . 

Uprawy są pilnowane , pogłowie w normie , zwierz migruje obszar graniczny etc. ale wsiowy biznesmen się uparł , mały plon , mamy wygrodzić wszystko , to jakieś szaleństwo , gdzie ekolodzy się pytam , obszar objęty programem natura 2000 , obszar krajobrazu chronionego , a ta ziemia , to kamień żywy łupek ,ale burak swoje ,, Czy na nich też ustawa będzie ? gdzie ARR , drogi poorane , remizy zniszczone , sieją kukurydzę w lesie i się smieją .    

Piękna nasza Polska cała ,  bo jest jeszcze troszke zieleni i zwierząt w polu i lesie , są kraje w UE gdzie tak pospolite gatunki jak Sarnawystępują w ZOO , czy do tego zmierza prawo i polskie rolnictwo , tak szczerze dotowane , między innymi aby utrzymać ten naturalny stan.

Może administracja wyłaczy pewne obszary z szacowania szkód łowieckich kładąc zaporę cwaniaczkom buraczanym.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/05/13 20:35

Kolejny raz prawo łowieckie do komisji.

Drugie czytanie poleskiego projektu zmiany ustawy prawo łowieckie znów zakończyło się fiaskiem.   W związku ze zgłoszeniem kolejnych poprawek, projekt ustawy dotyczącej szacowania szkód łowieckich ponownie trafił dziś do sejmowej komisji. Komisja rozdrabnia się nad szczegółami a lobby rolnicze skąd inąd bardzo silne gdyż stać ich na blokowanie dróg i innych obiektów, Wymuszając pewne działania powoduje  chyba paniczny  strach przed utratą stanowiska przez ministra rolnictwa w sposób wyraźnie widoczny. Wszyscy zabierający głos posłowie wykazywali daleko idącą troskę o interesy rolników (i słusznie, bo następne wybory już za zaledwie ponad trzy lata) A czy my jako myśliwi mamy cos do powiedzenia czy tylko potrafimy czekać a myślę iż jest to licząca się grupa wyborców i należałoby się z nią liczyć  problem jest chyba w tym jak ich zjednoczyć?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/11/08 18:18
mam znajomego który jest myśliwym i mam pytanie, od niego sie nie dowiem a coś mnie ciekawi: dużo macie takich spraw o odszkodowania jak tu wymieniaja http://odszkodowaniedlarolnika.pl/odszkodowania-dla-rolnikow/odszkodowania-lowieckie/ że z winy myśliwego ktos ponosi strate i od was jako koło jest potem sciagane odszkodowanie łowieckie?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2016/11/08 18:23
mam znajomego który jest myśliwym i mam pytanie, od niego sie nie dowiem a coś mnie ciekawi: dużo macie takich spraw o odszkodowania jak tu wymieniajhttp://odszkodowaniedlarolnika.pl/odszkodowania-dla-rolnikow/odszkodowania-lowieckie/ że z winy myśliwego ktos ponosi strate i od was jako koło jest potem sciagane odszkodowanie łowieckie?

zgłoś naruszenie

strona główna forum

|0.013|